Kupno domu

8 KROKÓW DO WŁASNEGO DOMU

(więcej informacji po kliknięciu slowa z *)

1. Dlaczego własny dom?

Korzyści z posiadania własnego domu są oczywiste ale przypomnę: po pierwsze możliwość wystroju domu bez pytania o pozwolenie i po swojemu. Po drugie wzrost cen domów w perspektywie czasu to wspaniała inwestycja plus rata miesięczna kredytu często jest niższa niż wynajem tego smego domu. Wydaje się, że kupno domu to skomplikowany proces, jest wręcz przeciwnie a korzystają c z naszych usług to przyjemność i spokój, że wszystko zostało dopilnowane.

2. Kredyt

Przed rozpoczęciem szukania domu warto sprawdzić swoją zdolność kredytową, warto to zrobić a nawet trzeba by wiedzieć na jaki dom was stać. Informacje o zdolności kredytowej można otrzymać w każdym banku lub u doradcy kredytowego (mortgage adviser). Wyliczenie waszej zdolności kredytowej powinno być za darmo a cała procedura trwać nie dłużej niż 30 minut, doradzam nie kożystać z banku lub doradcy, który za tą czynność pobiera opłatę. Najszybszym i najprostrzym rozwiązaniem jest kontakt z nami a my skontaktujemy Cię z licencjonowanym i udzielimy wszystkich informacji oczywiście bezpłatnie. (więcej informacji w zakładce  kredyt)

3. Dodatkowe koszty 

Wiemy ile możemy otrzymać kredytu i jaki depozyt potrzebujemy. Następnie sprawdzamy budżet, czy mamy na dodatkowe koszty:

Wkład własny (deposit) -  uzależniony jest od kredytu o jaki się starasz jest to od 5% do 25% cenny kupna domu.

UWAGA: Jeżeli nie masz całości depozytu lub wogóle go nie posiadasz i tak skontaktuj się z nami. 

Notariusz (Solicitator's) - cenny zależą od prwnika i wykonanej przez niego pracy. Musimy się przygotować na wydatatek rzędu 800 funtów, zazwyczaj połowę kwoty płacisz przy składaniu pierwszych dokumentów a resztę przy podpisaniu finalnej umowy.

Doradca finansowy (Mortgage adviser) – w zależności gdzie się starasz o kredyt może to być dodatkowa opłata administracyjna, która zalezy od doradcy z którym prowadzisz kredyt. 

Koszty kredytu (lender’s application/arrangment fees– w zależności od kredytu kredytodawca dolicza sobie koszt otrzymania kredytu. Każdy kredyt jest inny wiec ceny tego wachają się od 0 do 2000 funtów. Przeważnie można tą kwotę dodać do kredytu i spłacać miesięcznie.

Wycena (valuation) - tak jak powyżej wszystko zależy od kredytodawcy ceny wahają się od 0 do 500 funtów. Niestety opłata ta jest pobierana od razu i nie można jej dodać do kredytu. 

Ubezpieczenie domu *(home Insurance) – przed zakupem domu musisz ubezpieczyć swoja nieruchomość. Ceny ubezpieczenia nie przekraczają 20 funtów chyba że, ubezpieczasz dom extra (więcej ubezpieczenia)

Ubezpieczenie na życie* (live insurance) – jest rekomendowane, ale niewymagane, koszty zależą od rodzaju ubezpieczenia, na jaki się zdecydujesz.

4. Znaleźć dom

Wiemy ile możemy pożyczyć, ile będzie nas wynosić rata miesięczna, mamy depozyt i na koszty dodatkowe. Nareszcie szukamy upragnionego domu. Jest wiele sposobów: Internet strony takie jak: Rightmove. co.uk, zoopla.co.uk, findaproperty.com itp., są to strony gdzie wszystkie agencje reklamują swoje domy, możesz szukać po stronach agencji w okolicy, warto też wybrać się na spacer/ wycieczke po okolicy gdzie się szuka domu. Raczej wszystkie domy na sprzedaż przed domem mają tablice z agencja, która ją reprezentuje, można też zarejestrować się w agencjach by przesyłali oferty domów w wyznaczonych przez ciebie kryteriach. Dodatkowym żródłem są lokalne gazety. Aukcje są też bardzo popularnym miejscem w Anglii gdzie można kupić dom alternatywnie można wziąść udział w aukcjach internetowych.

Przy szukaniu domu trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj własności. (Free hold lub Share hold)
Free Hold po zakupie domu w 100% jesteś właścicielem domu.

Przy drugiej opcji wykupujesz udziały domu to być od 25% do 75% wartości domu. (Jeśli chcesz wiedzieć więcej prosimy o kontakt)
My sugerujemy free hold gdyż nie jesteś od nikogo uzależniony i sam podejmujesz decyzje w sprawie domu.

5. Ustalić cenę

Znaleźliśmy dom, który nam się podoba obejrzeliśmy go decyzja podjęta, składamy ofertę w agencji, która go sprzedaje. Warto zawsze trochę negocjować i pierwsza ofertę złożyć trochę niższą niż dom jest wystawiony.

6. Wybrać prawnika

Cena ustalona wszyscy są zadowoleni wybieramy prawnika. W każdym mieście jest notariusz najlepiej przejść się po kilku i wybrać. Zawsze też można znaleźć informacje w Internecie lub poprosić o polecenie.(zarekomendujemy prawnika jeśli potrzebujesz)

7. Ubezpieczenie domu*

Już wszystko zapięte na ostatni guzik znamy datę podpisania umowy końcowej. Ostatnim papierem, jaki dostarczamy do prawnika jest Home Insurance, które można zamówić przez Internet, telefonicznie lub skontaktować się z nami.

8. Odebranie kluczy
W dniu zakupu domu zgłaszamy się do agencji, odbieramy klucze i mieszkamy we własnym domu. Gratulacje!!!

8 prostych spraw i jesteście właścicielami domu, nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, więc jeśli nie chcesz się niczym przejmować i tylko wprowadzić do domu zaufaj Nam i naszemu doświadczeniu.  Dopilnujemy, załatwimy, pokierujemy byś został właścicielem domu.