Kupno domu

8 KROKÓW DO WŁASNEGO DOMU

1. Dlaczego własny dom?

Korzyści z posiadania własnego domu są oczywiste ale przypomnę: po pierwsze możliwość wystroju domu według własnego uznania bez pytania o zgodę. Po drugie wzrost cen domów w perspektywie czasu to wspaniała inwestycja plus rata miesięczna kredytu często jest niższa niż wynajem tego samego domu. Wydaje się, że kupno domu to skomplikowany proces, jest wręcz przeciwnie a korzystając z naszych usług to przyjemność i spokój, że wszystko zostało dopilnowane.

2. Kredyt

Przed rozpoczęciem szukania domu warto sprawdzić swoją zdolność kredytową.  Warto to zrobić a nawet trzeba by wiedzieć na jaki dom was stać. Informacje o zdolności kredytowej można otrzymać w każdym banku lub u doradcy kredytowego (mortgage adviser). Wyliczenie waszej zdolności kredytowej powinno być za darmo a cała procedura trwać nie dłużej niż 30 minut. Doradzam nie korzystać z banku lub doradcy, który za tą czynność pobiera opłatę. Najszybszym i najprostszym rozwiązaniem jest kontakt z nami a my skontaktujemy Cię z licencjonowanym doradca i udzielimy wszystkich informacji oczywiście bezpłatnie (więcej informacji w zakładce kredyt).

3. Dodatkowe koszty

Wiemy ile możemy otrzymać kredytu i jaki depozyt potrzebujemy. Następnie sprawdzamy budżet, czy mamy na dodatkowe koszty:

Wkład własny (deposit) – uzależniony jest od kredytu o jaki się starasz. Jest to od 5% do 25% cenny kupna domu.

UWAGA: Jeżeli nie masz całości depozytu lub wogóle go nie posiadasz i tak skontaktuj się z nami.

Notariusz (Solicitator’s) – cenny zależą od prawnika i wykonanej przez niego pracy. Musimy się przygotować na wydatek rzędu 800 funtów. Zazwyczaj połowę kwoty płacisz przy składaniu pierwszych dokumentów a resztę przy podpisaniu finalnej umowy.

Doradca finansowy (Mortgage adviser) – w zależności gdzie się starasz o kredyt może to być dodatkowa opłata administracyjna, która zależy od doradcy z którym prowadzisz kredyt.

Koszty kredytu (Lender’s application/arrangment fees)– w zależności od kredytu kredytodawca dolicza sobie koszt otrzymania kredytu. Każdy kredyt jest inny wiec ceny tego wahają się od 0 do 2000 funtów. Przeważnie można tą kwotę dodać do kredytu i spłacać miesięcznie.

Wycena (Valuation) – tak jak powyżej wszystko zależy od kredytodawcy ceny wahają się od 0 do 500 funtów. Niestety opłata ta jest pobierana od razu i nie można jej dodać do kredytu.

Ubezpieczenie domu (Home Insurance) – przed zakupem domu musisz ubezpieczyć swoja nieruchomość. Ceny ubezpieczenia nie przekraczają 20 funtów chyba że ubezpieczasz dom extra (więcej ubezpieczenia).

Ubezpieczenie na życie  (Live Insurance) – jest rekomendowane, ale niewymagane, koszty zależą od rodzaju ubezpieczenia na jakie się zdecydujesz.

4. Znalezienie domu

Wiemy ile możemy pożyczyć, ile będzie nas wynosić rata miesięczna, mamy depozyt i na koszty dodatkowe. Nareszcie szukamy upragnionego domu. Jest wiele sposobów: Internetowe strony takie jak: Rightmove. co.uk, zoopla.co.uk, findaproperty.com itp., są to strony gdzie wszystkie agencje reklamują swoje domy, możesz szukać po stronach agencji w okolicy, warto też wybrać się na spacer/ wycieczkę po okolicy gdzie się szuka domu. Przeważnie wszystkie domy na sprzedaż przed domem mają tablice z agencja, która je reprezentuje, można też zarejestrować się w agencjach by przesyłali oferty domów w wyznaczonych przez ciebie kryteriach. Dodatkowym źródłem są lokalne gazety. Aukcje są bardzo popularnym miejscem w Anglii gdzie można kupić dom alternatywnie można wziąć udział w aukcjach internetowych.

Przy szukaniu domu trzeba też zwrócić uwagę na rodzaj własności. (Free hold  lub Share hold)

Free Hold po zakupie domu w 100% jesteś właścicielem domu.

Przy drugiej opcji wykupujesz udziały domu, może to być od 25% do 75% wartości domu (jeśli chcesz wiedzieć więcej prosimy o kontakt).
My sugerujemy free hold gdyż nie jesteś od nikogo uzależniony i sam podejmujesz decyzje w sprawie domu.

5. Ustalenie ceny

Znaleźliśmy dom, który nam się podoba obejrzeliśmy go, decyzja podjęta, składamy ofertę w agencji, która go sprzedaje. Warto zawsze trochę negocjować i pierwsza ofertę złożyć trochę niższą niż dom jest wystawiony.

6. Wybór prawnika

Cena ustalona, wszyscy są zadowoleni, wybieramy prawnika. W każdym mieście jest notariusz, najlepiej przejść się po kilku i wybrać. Zawsze też można znaleźć informacje w Internecie lub poprosić o polecenie (zarekomendujemy prawnika jeśli potrzebujesz).

7. Ubezpieczenie domu (Home Insurance)

Już wszystko zapięte na ostatni guzik, znamy datę podpisania umowy końcowej. Ostatnim dokumentem, jaki dostarczamy do prawnika jest Home Insurance, które można zamówić przez Internet, telefonicznie lub skontaktować się z nami.

8. Odebranie kluczy

W dniu zakupu domu zgłaszamy się do agencji, odbieramy klucze i mieszkamy we własnym domu. Gratulacje!!!

8 prostych kroków i jesteście właścicielami domu. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, więc jeśli nie chcesz się niczym przejmować i tylko wprowadzić do domu zaufaj Nam i naszemu doświadczeniu. Dopilnujemy, załatwimy, pokierujemy byś został właścicielem domu.